עצומה רביעית


איזו חשיבות יש לשם?  למי באמת איכפת אם מוצרים ישראלים על המדפים במכולות שלנו נושאים שמות לוע"זיים? 

לנו.  לנו איכפת.

ראשית, השאלה איננה למה לא לתת למוצר ישראלי הנמכר אך ורק לישראלים שם באנגלית.  השאלה האמיתית היא: למה כן?  מה המניע למעשה כזה? הרי, בארצות הברית או בבריטניה אין מוצרים מקומיים הנושאים שמות עבריים באותיות עבריות – מי היה מעלה על דעתו אפשרות כזו?  אם כן, על איזו הנחת יסוד מושתתת הבחירה השיווקית ההפוכה כאן בישראל? 

התשובה היא פשוטה, עצובה, והרת אסון: ההנחה העומדת מאחורי השימוש באנגלית למכור לנו מוצרים היא שבעיניי רוב אזרחי ישראל, במודע או בתת-מודע, תרבותנו ושפתנו שלנו כבר אינן "שוות", כבר מהוות את נחלת העבר, ואילו תרבותה ושפתה של ארצות הברית הן הכי "ברמה", והן מובילות אל עבר העתיד המזהיר.  אם רק יעניקו למוצר מסוים שם באנגלית, או אפילו רק יתעתקו את שמו העברי לאותיות לטיניות, אזי – כך מניחים – כולנו נוקסם ומיד נרוץ לקנות.

הגיע הזמן להוכיח לאנשי השיווק למיניהם שהם טעו לגבינו: שאנחנו לא ילדים קטנים המסונוורים על ידי סתם מילה או ביטוי באנגלית; שאנחנו לא סובלים כישראלים מתסביך נחיתות ומחפשים רק לברוח מכל מה שעברי ומקומי; שאנחנו לא רואים את עצמנו כעם קטן שאבד עליו הכלח ואילו את מדינות המערב כענקים מזהירים שהעתיד שייך רק להם (אגב, לידיעתכם: העתיד ממש לא שייך להם…). 

הגיע הזמן להבהיר למומחי המיתוג במשרדיהם המפוארים בקומות העליונות של גורדי השחקים בתל-אביב, אשר משקיפים עלינו מלמעלה בהתנשאות בלתי נסבלת וכך מזלזלים בנו, שלא נעמוד ונצדיע (ונרכוש) כל אימת שמישהו יציב מול פנינו או ישמיע באוזנינו הברה אחת עלובה של "השפה הבינלאומית".  הגיע הזמן להראות לחברות שאימצו שיטות פרסום זולות ובזויות אלה שאין אנו מוכנים לזרוק לפח את אחד ההישגים האדירים ביותר בתולדות האנושות: החייאת לשוננו הלאומית אחרי אלפיים שנה

הגיע הזמן שנאמר בקול גדול: עברי: מכור לנו בעברית!

אי לכך ובהתאם לזאת, אני מציעים להלן שני סוגים של עצומות שאתם עצמכם יכולים להרים, להחתים, ולשלוח — למשל לחברות גדולות מסוימות, או אפילו למכולת השכונתית. ראשית כל שבלונה עבור עצומה לחברה גדולה:

כבוד יושב ראש חברת ________ והנהלתה,

אנו, אזרחי ישראל הצורכים מזה שנים את מוצריכם האיכותיים וניהנים מהם, פונים אליך בדרישה חשובה שאין לנו ספק שגם תבין וגם תזדהה איתה.  צורם לנו מאד כשחברות ישראליות משווקות לאזרחי ישראל מוצרים ישראלים באמצעות שפה זרה. לעומת זאת, אנו נחושים בדעתנו לעודד ולתגמל חברות שממשיכות להשתמש בשפה העברית היפה שלנו.  בהתאם לכך, אנו מבקשים שתשקול מחדש את המיתוג שלכם עבור המוצר _______ .  אם תעשו כן, אנו מבטיחים לנהור ולקנות אותו בהמוננו.

 

שנית, הנה לפניכם דוגמא של עצומה מקומית שתוכלו לארגן ולהביא באופן אישי לבעלי מכולות; אם תממשו את מה שכתוב בה ולו במקצת, הידיעה תגיע מהר מאד דרכו לאוזני החברות הגדולות:

שלום ______ !  אנו, תושבי השכונה ולקוחותיך הנאמנים, פונים אליך בבקשה חשובה.  בנוסף על החיוך בבוקר ותרבות השרות הידועה שלך, תמיד דאגת למלא את מדפי מרכולתך במגוון מוצרים איכותיים.  אנו מעריכים זאת מאד, ואין לנו שום תלונה כלפיך.

אך לא על הלחם לבדו יחיה האדם.  צורם לנו מאד כשחברות ישראליות משווקות לאזרחי ישראל מוצרים ישראלים באמצעות שפה זרה: זהו בעינינו מעשה לא ציוני בעליל. לעומת זאת, אנו נחושים בדעתנו לעודד ולתגמל חברות ציוניות שממשיכות להשתמש בשפה העברית היפה שלנו.  בהתאם לכך, נשמח מאד אם תיקח זאת בחשבון בהזמנות שלך. 

יום טוב ותודה רבה על ההתחשבות!

כתוב לי תגובתך: